Bez vás je pouhým cvičením

Tato téměř zapomenutá sestava dokáže probudit dokonalou harmonii těla i duše. Představte si to! Jen Vy, jasná mysl, soustředění a hluboký, plný dech. Jedna pozice ladně navazuje na druhou. Přítomná chvíle se zdá být dokonalá. Každý sval pracuje. Jen dýcháte. Pružnost těla cítíte v každém pohybu. Harmonie. Odhodlání. Energie. Sama je pouhou jógovou sestavou, ale ve Vašem podání má potenciál stát se něčím mnohem větším. Do každé ásany vléváte život a ona Vám na oplátku nabízí moudrost dávných věků.
Lákavé spojení, nemyslíte?

Den za dnem blíž k mistrovství

Dopřejte si cvičení jógy pravidelně alespoň pár minut a odměnou Vám bude nejen vynikající kondice. Sestava Kathu Pranám významně zvyšuje pocit živosti a energie a zároveň harmonizuje celý nervový systém. Stáváme se díky ní optimističtější a lépe zvládáme výzvy každodenního života.

Každá pozice má svou moudrost

V každé pozici se setkáváme s určitou kvalitou, kterou v sobě rozvíjíme až k plnému mistrovství. Je to rovnováha. Je to klid. Vůle. Koncentrace. Je mnoho krásného, co v sobě prostřednictvím jógových pozic můžeme objevit a posilovat. Každá z pozic působí na všech úrovních lidského bytí. A představte si jak se tato síla násobí díky propracované souhře pohybů. Přesně proto vznikaly jógové sestavy jako je Kathu Pranám.

Zkušenost vydá za tisíc knih

Ale ne, už víc psát nebudu! Pojďte do akce! Protože slova jsou krásná, ale zkušenost nepopsatelná!

1. Posaďte se do vadžra ásany, sedu na patách. Trup i hlava jsou vzpřímené, ruce spočívají na stehnech.

V této pozici podporujeme schopnost koncentrace a zklidňujeme mysl.

 Pozdrav Kathu

2. Vzpažte a spojte dlaně. Pohled směřuje vzhůru k dlaním.

Protahujeme všechny svaly, vazy a klouby trupu, a tím uvolňujeme orgány v dutině břišní a hrudní. Plíce se rozevírají a dech se rozšiřuje do všech oblastí hrudníku, především však do postranních částí. Energie může proudit volněji, zvláště do protažených oblastí trupu.

2. Pozdrav Kathu

3. Vytočte dlaně vpřed, předkloňte se s rovnými zády, až se čelo a paže dotknou podložky. Pohyb vychází z kyčlí.

Zklidňujeme, odstraňujeme únavu, nervozitu a deprese. uvolňujeme oblast šíje i ramen, prohlubujeme zádové dýchání a pomáháme uvolňovat ztuhlá záda Při pohybech břicha během dýchání a tlakem na stehna dochází k jemné masáži střev. Zvýšené prokrvení hlavy rozvíjí schopnost koncentrace.

3. Pozdrav Kathu

4. Opřete se o dlaně a suňte trup dopředu, až se ramena dostanou mezi dlaně. Opíráte se o špičky prstů u nohou, kolena, dlaně a bradu. Horní část hrudi se dotýká podložky, pánev zůstává mírně zvednutá nad podložkou.

Uvolňujeme bederní oblast a příznivě ovlivňujeme orgány v podbřišku. Rozvíjíme brániční dech a povzbuzujeme tok energie v celém těle. Protahujeme celou páteř a působíme proti kulatým zádům.

4. Pozdrav Kathu

5. Spusťte pánev dolů a za pomoci paží co nejvíce zvedněte hlavu a trup. pánev leží na podložce, pohled směřuje vzhůru. Dbejte na to, aby páteř byla rovnoměrně prohnutá.

V pozici kobry kobry posilujeme svalstvo paží, ramen a zad. Zvyšujeme pohyblivost páteře a přispíváme ke správnému držení těla. Působíme proti poškození meziobratlových plotének, povzbuzujeme trávení.

5. Pozdrav Kathu

6. Zvedněte pánev, nohy zůstávají natažené. Trup i paže jsou v jedné přímce. Chodidla se opírají celou plochou o podložku, hlava visí volně mezi napnutými pažemi.

V pozici hory harmonizujeme nervový systém, posilujeme svalstvo paží, nohou, zad a protahujeme svaly na zadní straně dolních končetin. Zvýšený přítok krve do hlavy podporuje činnost mozku i smyslových orgánů uložených v hlavě.

6. Pozdrav Kathu

7. Vykročte levou (při další sestavě pravou – nohy se takto stále střídají) postavte se na levé chodidlo mezi dlaně a pravé koleno opřete o podložku. Dlaně nebo prsty se dotýkají podložky, pohled v před. Následuje vzpažení – spojte dlaně. Pohled je upřen k dlaním, pánev je protlačena mírně dopředu.

V této pozici protahujeme celý trup, především však postranní části hrudníku. Plíce se mohou v pozici dobře rozpínat, a tím se dech rozšiřuje stejnoměrně do všech oblastí plic. Posilujeme rovnováhu a stabilitu nohy. Protažením zad a kyčelních kloubů přispívá tato pozice ke správnému držení těla a připravuje na uvolněný meditační sed.

7. Pozdrav Kathu

8. Postavte pravé chodidlo vedle levého, propněte kolena (nebo je nechte pokrčené – cílem je přitlačit bříško na stehna)

Protahujeme zádové svaly a svaly na zadní straně nohou. Aktivizujeme solar plexus a povzbuzujeme trávicí systém. Zvýšený přítok krve do hlavy podporuje činnost mozku a smyslových orgánů uložených v hlavě.

8. Pozdrav Kathu

9. Se vzpažením přejděte do stoje, pohyb vychází z kyčlí, a spojte dlaně. Pohled směřuje k dlaním. Dbejte na to, abyste vyrovnali bederní oblast.

9. Pozdrav Kathu

10. Předkloňte se a vyvěste trup.

10. Pozdrav Kathu

11. Levá noha jde dozadu, opřeme se o koleno, Dlaně nebo prsty se dotýkají podložky, pohled v před. Následuje vzpažení – spojte dlaně. Pohled je upřen k dlaním, pánev je protlačena mírně dopředu.

11. Pozdrav Kathu

12. Přisuňte pravé chodidlo levému a zvedněte pánev. Uvolněte ramena a hlavu, paty tlačte k zemi.

12. Pozdrav Kathu

13. Spusťe pánev na podložku a pomocí paží napřimte trup.

13. Pozdrav Kathu

14. Opřete bradu a hrudník o podložku a mírně zvedněte pánev.

14. Pozdrav Kathu

15. Suňte trup směrem vzad a přejděte do pozice zajíce.

15. Pozdrav Kathu

16. Zvedněte trup a vzpažte.

16. Pozdrav Kathu

17. Položte dlaně na stehna, přejděte do výchozí polohy. Můžete chvilku odpočinout, nebo přejít do dalšího kola :-)

17. Pozdrav Kathu

Věřím, že zážitek stál za to!
Žijte zdravě, žijte naplno!
S láskou

Tereza