krasa zeny

KRÁSA MÁ MNOHO PODOBpeople-2605526_960_720

Co to vlastně znamená krása, a v kterých momentech ji my, lidé prožíváme a vychutnáváme?Napadlo vás někdy, že krása, není jen náš zevnějšek, nebo „i tedy ta vnitřní krása, co z nás vyzařuje,“ ale že krása má mnohem více podob? A především, že její přítomnost je v našem životě doslova klíčová proto, abychom cítily energii a naplnění?
Právě o tom, bylo dnešní setkání „Já, jedinečné“, prvního z celoročního cyklu rozvojových workshopů, šitých na míru ženám.
Pojďte s námi nahlédnout pod pokličku a načerpat společně s námi krásu, energii a budete-li chtít, tak rovnou vyzkoušet i některá z cvičení.
Co vy na to? Jdeme na to?
Dopřejte si chvilku pro sebe, ať můžete přemýšlet, ladit se, snít
a poznamenat si vše, co vám přijde podnětné.
Pokuste se nejprve zvědomit, co pro vás vlastně krása znamená. Nezůstávejte pouze u prvních několika odpovědi, dovolte si jít dál a hlouběji! Co dalšího pro vás znamená krása? Co ještě?
Zapřemýšlejte, v kterých okamžicích krásu nejvíce vnímáte a prožíváte.
V kterých ještě?
Jak se prožitek krásy projevuje ve vašem těle?
Dá se říci že pocit „krásna“ je nejlepším antistresovým lékem.
Tělo se uvolní a my se začneme cítit blaženě, plné energie a zároveň
uvolněně a tak jaksi „ve spojení“.
Možná jste s překvapením zjistily, že podob krásy je vlastně velmi mnoho. Od momentů v přírodě, přes vzájemnost ve vztazích, přes samotu a prožívání uměleckých zážitků, až po skromné chvíle ticha a klidu, nebo uklizeného prostoru okolo sebe.
Potíž je v tom, že pod tlakem současného životního stylu na to krásné často zapomínáme. V dnešním boji s časem a snahou dostát rychle a efektivně všem rolím, které na sebe jako ženy bereme, nezbývá jaksi pro prožitek krásna prostor. Zkrátka, ztrácíme s krásou kontakt, cítíme se ve stresu a vyčerpané.
Jen si vzpomeňte, když jste naposledy někam pospíchala. Jak vám doopravdy bylo?
A naopak, vzpomeňte si na nějaký obzvlášť silný zážitek, kdy vás pocit krásná doslova zaplavil. Rozdíl, že?

KRÁSA, JAKO MOCNÝ ZDROJ ENERGIE A SÍLY

hand-3751159_960_720

Krásno náš život zkrátka významně sytí, pomáhá nám překonávat překážky a milovat život. Ne nadarmo již Abraham Maslow ve své slavné pyramidě potřeb posadil krásu jako královnu na samý vrchol… Zažívání krásna je naše bytostná potřeba. Uznávaný psycholog Victor Frankl připomínal, že vrcholné zážitky nám mnohdy pomáhají zvládat i nesmírně těžké chvíle našeho života, dokonce i když nižší potřeby nejsou naplněny. A v neposlední řadě zmiňme Martina Seligmana, zakladatele pozitivní psychologie, který vyzdvihuje důležitost pozitivních momentů našeho života a naší aktivní účasti na jejich hledání a prožívání.
Troufneme si říci, že toto všechno platí pro nás ženy jaksi dvojnásob.

Ale dost teorie. Vyzkoušejte hned další cvičení :-)

woman-690118_960_720

Napište si, co vše konkrétně považujete za krásné uvnitř sebe.
Všechny vaše kvality, pocity, vlastnosti, sny, vzpomínky, myšlenky.. vše kým jste..
Podívejte se také na své fyzické tělo. Co vám na sobě připadá obzvlášť krásné? Co ještě? Co dalšího? Co z vaší krásy vyzdvihují ostatní?

Věříme, že objevovat samy sebe, krásu svého těla a vnitřního světa s celou jeho proměnlivou bohatostí, kterou v sobě, jako ženy máme, je obzvlášť krásné dobrodružství. Dejte si závazek, že si dovolíte svou krásu objevovat a každý den si ji připomínat! Co takhle krásný úsměv, kdykoliv se podíváte do zrcadla?

Dovolte si jít ale ještě dál, za hranici svého fyzického těla.
Jak aktivně vytváříte krásu okolo sebe? Tím, jak se hýčkáte, tím čím se obklopujte, co si oblékáte, jak vypadá váš domov a váš pracovní prostor?
Co krásného vám přináší vaše vztahy, pracovní náplň a vaše koníčky?

Krásně to vystihuje Marie Diamond, velmi uznávaná feng shui koučka, která přirovnává náš domov i pracovní prostor k živoucí nástěnce vizí. Vše co nás obklopuje určuje, kdo jsme a kam směřujeme. Zajímavá úvaha, že?
Jak krásné by bylo obklopit se tím, co opravdu milujeme a srdce nám poskočí pokaždé, když přijdeme domů, otevřeme skříň, nebo dokonce dosedneme ke svému pracovnímu stolu?
A co nechat tento princip rozšířit též na své vztahy, náplň volného času a práce? :-)

Je to naše rozhodnutí, jak aktivně tvoříme krásu ve svém osobním prostoru.. A je naše volba, jak ji naopak nabízíme světu. Třeba krásným úsměvem a milým slovem :-)

Další rovinou je krása, o kterou se aktivně nesnažíme. Přichází k nám z venkovního světa v podobě slunečních paprsků, krásných zvuků, umění, malebnosti přírody, všeho, s čím se potkáme a uchvátí nás to, byť jen na nepatrný okamžik.
Pěstujme v sobě schopnost postřehnout více okamžiků, které nám štědrost života nabízí, a to zcela bez našeho přičinění, jen tak, nám pro radost.

ZÁZRAČNÝ EXPERIMENT NA ZÁVĚR

woman-1869158_960_720
Vyzkoušejte po dobu 30 dní každý večer zapsat tři momenty, kdy jste si dovolily prožít něco krásného, a tři momenty, kdy jste se samy o krásné okamžiky aktivně přičinily.

Budete překvapené, jak mocný efekt to bude mít!

A my budeme velmi rádi, za vaše postřehy, uvědomění a komentáře!